Czy holenderscy osadnicy naprawdę kupili Manhattan od Indian za garść paciorków? Czemu budową Brooklińskiego Mostu kierowała kobieta bez inżynieryjnego wykształcenia? Co późną nocą robiła grupa bankierów uwięzionych w bibliotece pełnej drogocennych rękopisów? Magdalena Rittenhouse odpowiada na te pytania błyskotliwie łącząc reporterską rzetelność z dociekliwością miłośnika historii i pasją miejskiego przewodnika. Pisze o współczesnych reklamach przy Times Square i o legendarnym założycielu „New Yorkera”, po trosze hipisie, a po trosze chasydzie; opowiada o wielkich transakcjach finansowych i najdroższych sukienkach, których prototypy powstają w mikrofalowych kuchenkach. Spacerując po mieście, przemieszcza się w przestrzeni i czasie i układa ze swych opowieści wielobarwny kolaż. Efektem jest książka, która zaprasza do wędrówki po tym fascynującym, mitycznym i wciąż nieznanym mieście.
• • •
recenzje:
- "Nowy Jork” jest książką tak intensywną, pełną interesujących faktów, sugestywnych opisów i wypisów z tekstów źródłowych, że lektura przypomina zwiedzanie tytułowego miasta – oszałamia, przyprawia o zawrót głowy, zachywca. (Grzegorz Wysocki, Gazeta Wyborcza
- Książka Rittenhouse może zachęcić do nowojorskiej podróży, może ją ułatwić, ba - może ją nawet zastąpić. Bo erudycja idzie tu w parze z maestrią stylu. (Marek Karpiński, Książki)
- Rittenhouse szuka ludzkiej perspektywy dla urbanistycznych wizji. O ile u Koolhaasa budynki są wyrazem czyichś intencji i dążeń, o tyle ona sprawdza, jakie życie faktycznie się w nich toczy. Przykłada do teoretycznych założeń papierek lakmusowy codzienności i przedstawia coś na kształt historycznych i bieżących potwierdzeń. (Paulina Wilk, „Pokusa Miejsca, Wszechmiasto” Magazyn Literacki, Tygodnik Powszechny)
- Rittenhouse wiedzie czytelnika przez swoje historie nowojorskie pewnie i ze znastwem, odsłania kolejne drobne tajemnice wielkiego miasta z wyczuciem, z wdziękiem wyprowadza na światło z mrocznych zaułków. Ta książka zrodziła się z zachwytu. I zachwyca. (Dariusz Fedor, Kontynenty)
- Każdy rozdział książki Magdaleny Rittenhouse "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero" sprawiał, że natychmiast po jego przeczytaniu chciałem poznać miejsce, jakie z erudycją opisała. Lubię książki, które sprawiają, że chce mi się wyjść z domu. (Mariusz Szczygieł, Duży Format. Gazeta Wyborcza)
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013.
Zapraszam do odwiedzania strony na Facebooku i bloga na Tumblr'ze: